Бегалци осудени за тешки кражби спроведени во затвор

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска ги лишиле од слобода Р.Р.(25), со живеалиште во Скопје, и С.Р.(25) од Скопје. Двете лица се приведени во полициска станица и ќе бидат спроведени во казнено-поправна установа за издржување на казните.

Како што информираа од МВР, Р.Р. се барал за издржување казна затвор од три години за извршено кривично дело „тешка кражба" по член 236, додека С.Р. за издржување затворска казна во времетраење од две години во врска со кривично дело „кражба" по член 235 од Кривичниот законик.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе