Бегалци осудени за тешки кражби спроведени во затвор

Полициски службеници од Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје денеска ги лишиле од слобода Р.Р.(25), со живеалиште во Скопје, и С.Р.(25) од Скопје. Двете лица се приведени во полициска станица и ќе бидат спроведени во казнено-поправна установа за издржување на казните.

Како што информираа од МВР, Р.Р. се барал за издржување казна затвор од три години за извршено кривично дело „тешка кражба" по член 236, додека С.Р. за издржување затворска казна во времетраење од две години во врска со кривично дело „кражба" по член 235 од Кривичниот законик.

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе