Бандера усмрти 41-годишен маж

Четириесетгодишниот Џ.Е. починал на лице место откако врз него паднала бандера додека извршувал работни задачи, информира МВР. Трагедијата се случила вчера во 09:00 часот.

„На 02.09.2021 околу 09.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека во фирма на ул.„Боца Иванова" во Скопје, врз Џ.Е.(40) од с.Елово, скопско, паднала бандера додека извршувал работни задачи, по што починал“, соопшти МВР. 

Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош, а увид на местото извршила екипа на СВР Скопје.

Дали и колку градовите им служат на интересите на своите граѓани (демократија) или на елитите кај кои се концентрира капиталот (авторитарност)?

повеќе

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе