Скопје

Автомобил удрил во пешак

Автомобил удрил во пешакот Б.А.(78) од Скопје и тешко го повредил, вчера во центарот на Скопје.

По сообраќајната несреќа повредениот бил однесен во комплекс клиники „Мајка Тереза".

Според полицијата, сообраќајката се случила околу 12.50 часот на улица „Кирил и Методиј“. Скопјанецот Д.К.(69) управувајќи автомобил „пежо“ удрил во пешакот Б.А. Полицијата извршила увид и ги утврдува причините за сообраќајката.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе