На автопатот Велес – Скопје

Автомобил излета од автопат, тешко повредена жена

Тешко е повредена жена откако возило излетало од коловозот на автопатот Велес – Скопје, соопшти Министерството за внатрешни работи.

„Вчера околу 18.15 часот на автопатот Велес – Скопје, на место викано „Пуста Кула“, Д.У.(40) од Велес, управувајќи патничко возило „фолксваген пасат“ со велешки регистарски ознаки, изгубил контрола и излетал од коловозот. Притоа, со тешки телесни повреди се здобила С.М. – сопатничка во возилото и била пренесена во болницата во Велес каде и била укажана лекарска помош“, велат од МВР.

Увид на местото извршила екипа од СВР Велес.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе