МВР билтен

Авганистанец уапсен на скопскиот аеродром

Авганистанец кој се наоѓал на листата „апси“ бил приведен на скопскиот аеродром. 

Во текот на вчерашниот ден во 08.00 часот на Граничниот премин „Меѓународен Аеродром Скопје“, на влез во Р.С.Македонија, по извршена пасошка контрола и проверка било констатирано дека Х.В.(27) од Авганистан, кој допатувал од Истанбул, Р.Турција, се наоѓа на стоп-листата со мерка ,,апси“, по барање на МВР – Сектор за меѓународна полициска соработка.

Тој бил приведен и задржан за понатамошна постапка.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе