Портпаролот на МВР

Ангеловски: Да не се шпекулира, детали за причините за несреќата ќе се знаат по увидот

Увидот на местото на несреќата на патот Скопје-Тетово сѐ уште трае, а ќе продолжи и во текот на ноќта и утре. Истовремено, дадена е наредба за обдукција на загинатите, информираше вечерва портпаролот на Министерството за внатрешни работи, Тони Ангеловски. 

„Трагично е што во несреќата има 13 загинати и 30-тина повредени. Автобусот на ‘Дурму турс’, кој патувал кон Тетово, околу 16.45 часот изгубил контрола, излетал од патот и се превртел. Најмногу од повредените се пренесени на скопските клиники, двајца се во тетовската клиника, а еден повреден е во гостиварската“, изјави Ангеловски за МКД.мк. 

Тој апелираше да не се шират шпекулации во врска со причините за несреќата и кажа дека веќе е разговарачно со возачот на автобусот, а по завршувањето на увидот ќе се знаат повеќе детали. 

Инаку, сообраќајот на патот Скопје-Тетово и Тетово-Скопје, како што информира Автомото-сојузот на Македонија, е во целосен прекин.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе