Американец претепал тројца полицајци во станица во Кисела Вода

Државјанин на САД (42) откако бил приведен во полициска станица, нападнал тројца полицајци со боксови.

Вчера полицајци го привеле Ф.Ф.Ш.Ч.(42) од САД, затоа што во хотел на улицата „Јордан Мијалков” се однесувал недолично, а недолично и агресивно се однесувал и кон полицајците.

Потоа американскиот државјанин бил приведен во полициската станица Кисела Вода поради сторениот прекршок против јавниот ред и мир. Додека влегувал станицата, повторно почнал агресивно да се однесува и да удира со раце и нозе по инвентарот. Еден од полицајците го предупредил да престане со насилното однесување, осомничениот се свртел кон него и му задал повеќе удари со бокс по лицето, нанесувајќи му телесни повреди. Во тој момент уште двајца полицајци се обиделе да го совладаат, но осомничениот и нив почнал да ги удира со боксови, нанесувајќи им телесни повреди. По извесно време, полициските службеници успеале да го совладаат осомничениот.

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 42-годишниот државјанин на САД. Против него ќе биде поднесена пријава за кривично дело – напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопштија од ОЈО Скопје.

Ние Македонците од село Гореме, општина Струмјани, го поздравуваме народот покрај Вардар (барем реката сѐ уште е таму) и се „восхитуваме" на дејствувањата на мудрите мажи на државата.

 

повеќе

Земјите треба да бараат начини за градење мостови и унапредување на билатералните економски врски, а не да гледаат во минатото и да му наметнуваат на македонскиот народ поинаков идентитет или историски наратив.

повеќе

Tочната искористеност и капацитет на водните ресурси во државата e невозможно прецизно да се пресмета заради недостиг на континуирани хидролошки мерења и мониторинг на квалитетот на водите.

повеќе