Алжирец со фалсификувани документи се обидел да влезе во Македонија

Синоќа околу 20 часот на Граничниот премин „Табановце", при пасошка контрола, било констатирано дека Б.Х.Ф. (29) од Алжир употребил туѓ документ за лична идентификација. Тој на увид дал грчка лична карта на име Л.Н. (22), но при проверка било констатирано дека не му припаѓа нему.

Тој бил приведен и предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе