Албански државјанин со „мерцедес“ удрил во девојче и побегнал

Вчера попладне на улица „Вељко Влаховиќ“ во Дебар, патничко возило „мерцедес“, со англиски регистарски ознаки, управувано од Ф.Х. (32) од селото Боровјан – Република Албанија, удрил во малолетничка по што избегал од местото.

Малолетничката била пренесена во болницата „Св.Еразмо“ во Охрид за укажување лекарска помош. Полициската станица од Дебар презема мерки за расчистување на случајот.

ЕУ, свесна за демократскиот дефицит на земјите од Западниот Балкан (но и останатите, претежно економски проблеми), како да тежнее кон формирање блиски, но и специфични односи со овој регион, без полноправно членство.

повеќе

Нарушени се човековите права и слободи, нема владеење на правото и правосудството, кои треба да бидат основа на процесот.

повеќе

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе