Албански државјани нелегано престојувале во Македонија

Вчера околу 11:50 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар ги привеле У. Р. (33) и М. К. (34) од Република Албанија, кои непријавено престојувале на подрачјето и не поседувале лични документи за идентификација.

„Двајцата се задржани во полициската станица Гостивар за натамошна постапка“, информираат од МВР.

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе