Албанец баран со потерница уапсен на „Долно Блаце“

Вчеравечер, македонските полицајци уапсиле 42 годишно лице од Албанија, кое било барано со Интерпол за апсење, информираат од МВР.

Вчера во 23.00 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, при пасошка контрола било констатирано дека Н.Ф.(42) од Република Албанија евидирал во оперативните евиденции со мерка „апси“ по барање на Интерпол.

Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Чаир, за понатамошна постапка. 

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе