80-годишен пешак тешко повреден во сообраќајка во село Алдинци

Пешак е итно пренесен во болница откако бил тешко повреден во сообраќајка во скопското село Алдинци. 

Вчера во 14.20 часот било пријавено дека на регионалниот пат Скопје–ХЕЦ „Козјак", во атар на с.Батинци, патничко моторно возило „лада нива" со скопски регистарски ознаки, управувано од И.Ф.(50) од с.Алдинци, скопско, удрило во пешакот А.З.(80) од Скопје.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил пешакот констатирани во Градската општа болница „Св.Наум Охридски".

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе