64-годишна жена загина на патот Куманово-Крива Паланка, ја удрила кола

64-годишна жена од с.Луке, Крива Паланка загина вчера кога ја удрила кола на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка во близина на населбата Карпош.

Според МВР, несреќата се случила вчера кога патничко моторно возило „фолксваген пасат“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од Б.Ѓ.(33) од Куманово удрило во Р.П.(64) од. По несреќата Р.П. била пренесена во Општата болница во Куманово за укажување на лекарска помош каде околу 19.20 часот од страна на лекар констатирана била смрт.

Извршен бил увид од Јавен обвинител и увидна екипа од СВР Куманово.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе