64-годишна жена од Косово спроведена во затвор, се барала за тешка телесна повреда

Денеска во 12:30 часот во с. Катланово, скопско, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје ја лишиле од слобода С.А. (64) од Kосово, со живеалиште Скопје.

Таа била барана по централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од две години за сторено кривично дело по член 131 од Кривичниот законик (тешка телесна повреда).

Лицето ќе биде предадено во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе