60-годишен работник тешко повреден откако паднало скеле

Шеесетгодишен велешанец се здобил со тешки телесни повреди во фабрика во Велес, додека извршувал работни задачи. Повредите кај З.Н. (60) биле констатирани во болницата во Велес.

Како што информира портпаролот Верољуб Додевски, случајот бил пријавен вчера околу 15 часот во СВР Велес, а работникот се здобил со повредите кога паднало скеле. Се работи на расчистување на случајот, додава Додевски.

Кусокот во глобалното производство на вакцини против КОВИД-19 може да се надомести доколку на производителите ширум светот им се даде пристап до потребната технологија и знаење. 

повеќе

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе