44 возачи биле пијани, утврди сообраќајната полиција во Скопје

За време на сообраќајните контроли во Скопје вчера биле казнети 249 возачи, од кои 60 за возење повеќе од дозволената брзина, а 44 за возење под дејство на алкохол. Дури 31 возач немал возачка дозвола.

МВР соопшти дека се изречени и осум казни за користење мобилен телефон, пет за минување на црвено светло, осум за нерегистрирани возила, три санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, осум мерки за возач почетник...

„Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи“, порачуваат од МВР.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе