Во Скопје

37-годишна скопјанка најдена обесена на дрво

Вчеравечер во паркот спроти основното училиште „Лазо Трповски" во населбата Карпош пронајдена е обесена на дрво 37-годишна жена.

Како што информираа од МВР на 10 декември во 19.25 час на ул.„Никола Русински“ во паркот спроти ОУ „Лазо Трповски“ на дрво пронајдена е обесена Л. П. (1980) од село Бардовци.

По наредба на Јавното обвинителство телото е предадено на обдукција.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе