30-годишна жена пријавила дека неколку пати била силувана од еден маж

Рано утрово во полициската станица во Кочани, 30-годишна жена пријавила дека од 1 мај до 14 јуни Б.Ш. (44) од Кочани во неколку наврати ја принудил да имаат сексуални односи.

Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе