30-дневен притвор за штипски дилер

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријавa против Д.Д.(45) од Штип, поради постоење на основи на сомнение дека сторил кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Пријавениот во текот на овој месец, заради продажба, од непознато лице за сума од 800 евра неовластено набавил еден килограм марихуана која ја држел во куќа во Штип.

На 9 март по обезбедена Судска наредба извршен бил претрес во домот на пријавениот при што била пронајдена и одземена наркотична дрога марихуана спакувана во едно најлонско ќесе со вкупна нето маса од 873,6 грама, информираа од МВР.

На пријавениот од страна на Судија на предходна постапка одредена му била мерка притвор во траење од 30 дена.

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе