30-дневен притвор за прилепски дилер

Вчера прилепската полиција до ОЈО Прилеп поднесе кривична пријава против Б.Г. (36) од Прилеп поради постоење на основи на сомнение за сторено кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

Од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.

По претходно добиени оперативни сознанија, поткрепени и со судска наредба за претрес на дом и други простории каде што престојува пријавениот, пронајдени се една поголема и помала кеса со кафеава прашкаста материја и една дигитална вага. Понатаму, пронајдена е уште една кеса со шест помали пакувања во неа исто така кафеава прашкаста материја, а во картонска кутија откриени се пари во апоени од 500 и 1.000 денари во вкупен износ од 53.000 денари.

Пронајдената прашкаста материја е дадена на вештачење во Одделот за крим-техника при МВР, и констатирано е дека се работи за хероин во вкупна маса од 30,7 грама, соопштија од Министерството за внатрешни работи.

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе

Опкружени со балкански хипернационалности, Македонците мора да се борат со тезите дека се „измислен народ“. Всушност, сите идентитети, меѓу кои и грчкиот, се изградени наративи со темели во историјата и во митот. На Македонците им треба име што го потврдува нивниот вистински идентитет независен од Бугарите, Србите или Словените воопшто.

повеќе

Некои политички партии вртат големи суми пари од нивното јавно и приватно финансирање.

повеќе