26-годишен мотоциклист е тешко повреден

Дваесет и шестгодишник завршил со потешки повреди откако вчера вечер во Сопиште со својот мотор „хонда" удрил во возило „мерцедес". За несреќата е известен јавен обвинител, а увид на лице место извршила екипа од СВР Скопје.

„Вчера во 19.00 часот во Скопје на ул.„1"-Сопиште се случила сообраќајна несреќа помеѓу моторцикл „хонда" со скопски регистарски ознаки управуван од Н.К.(26) од Скопје и патничко моторно возило „мерцедес" со скопски регистарски ознаки управувано од Х.Ш.(77) од Скопје. По несреќата Н.К. бил пренесен во комплекс клиники „Мајка Тереза" каде му биле констатирани тешки телесни повреди“, велат од полицијата.

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе