25 мигранти фатени кај Костурино

Рано утрово во близина на село Костурино, Струмичко, во полицијабило пријавено дека поголема група мигранти влегуваат во две патнички возила. Полицајците излегле на местото и го пронашле возилото „форд галакси" со англиска национална ознака, кое било празно и без клучеви. Во непосредна близина на возилото биле откриени 25 мигранти од Пакистан.

Веднаш потоа, во близина на местото, полициските службеници го стопирале и второто возило („БМВ“ со радовишки регистарски ознаки), кое, исто така, било пријавено. Возилото го управувал А.А. (32), а сопатник бил Ш.Е. (25), двајцата од село Калаузлија, Радовишко. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе