242 возачи возеле брзо, 40 лица возеле во Скопје без возачка дозвола

Со радарска контрола се регистрирани 242 возачи кои на улиците и патиштата низ Македонија ја пречекориле дозволената брзина, од нив 49 возеле брзо низ Скопје. Во Скопје се казнети 40 лица кои возеле без возачка дозвола, како и 18 пијани возачи.

Од казнетите за брзо возење 21 возач возел со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, притоа 105 возила ја пречекориле брзината во населено место, а 137 надвор од населено место.

Во Скопје пак, покрај казнетите за брзо возење, за возење без возачка дозвола и за возење во алкохолизирана состојба казнети се и 12 возачи за користење мобилен телефон, 12 возачи почетници, седум за возење на нерегистрирани возила, шест мерки за некористење сигурносен појас, а казнети се и осум мотоциклисти.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредуваат од МВР.

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе