Сообраќајна контрола во Скопје

23 возачи казнети затоа што зборувале на мобилен телефон

Во текот на вчерашните акциски сообраќани контроли во Скопје, полицијата казни 23 возачи затоа што зборувале на мобилен телефон, а 23 лица бидејќи немале ставено безбедносен ремен. 

„На територијата на град Скопје изречени се вкупно 241 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 18 санкции, 14 санкции за управување возило под дејство на алкохол, 20 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, 26 санкции за управување без возачка дозвола.

Исто така, изречени се 10 санкции за управување на технички неисправни и нерегистрирани возила, 24 санкции за некористење сигурносен појас, 23 за користење мобилен телефон при управување возило, една за минување на затворен сигнал (црвено светло), 50 санкции за непрописно паркирање“, информира МВР.

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе