21 мигрант од Пакистан, Ирак и Сирија пронајдени кај село Лојане

Полициски службеници вчера пронашле 21 мигрант од Пакистан, Ирак и Сирија во близина на липковското село Лојане.

Како што информираат од МВР, синоќа во 21.50 часот на автопатот Табановце-Куманово, кај обиколница Табановце, полициски службеници дале знак за запирање на патничко возило „Ауди Q7”, но возачот не застанал и побегнал со возилото. Потоа, по пребарување на теренот, во близина на влез на село Лојане, биле пронајдени 21 мигрант од Пакистан, Ирак и Сирија, кои биле предадени во Транзитниот центар Табановце за натамошна постапка.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот. 

 

Македонија од своето осамостојување постојано е на листата држави за чии граѓани е потребно да имаат британски визи доколку сакаат да патуваат во Обединетото кралство. 

повеќе

Една од особеностите на словенската јазична група е дека нема случај два народи да зборуваат еден ист јазик или барем тоа да е официјално признаено.

повеќе