20 лица го прекршиле полицискиот час, 417 не носеле маска

Полицијата констатирала дека синоќа од 22 часот до 5 часот утринава 20 лица не ја почитувале забраната за движење, а во текот на изминатото деноноќие на територијата на целата држава регистрирани се 417 прекршувања на мерката за носење лична заштита на лице.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата за да се спречи ширењето на ковид-19.

 

Европа е решена да се ослободи од меката моќ на Москва (енергенсите), а и на дипломатско поле сака да и стави до знаење дека и за неа ќе има „црвени линии“. 

повеќе

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе