20-годишен возач удрил во двајца пешаци кај с.Русиново

Две лица се потешко повредени откако во нив удрила кола на локалниот пат с.Русиново-Русинска крстосница, на место викано „Шталите“, атар на с.Русиново.

„Вчера попладне патничко моторно возило ‘киа капитал‘ со беровски регистарски ознаки, управувано од А.М.(20) од с.Русиново, удрило во пешаците Ж.М.(59) и К.П.(38), двајцата од с.Русиново. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобиле двајцата пешаци констатирани во Медицинскиот центар во Штип. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица Берово’, соопшти МВР.

Ние сме земја што први во Европа имаме стратегија за интеркултурализам.

повеќе

Францускиот предлог претставува директно рушење на основните темели на ЕУ.

повеќе

Од мали нозе ги заобиколуваме правилата на игра, па не е ни чудо што потоа се сопнуваме кога ќе истрчаме на терен.

повеќе