МВР билтен

20-годишен кочанчанец нападнал полицаец

Полициски службеник, при преземање службени дејствија за сторен прекршок, бил прво вербално, а потоа и физички нападнат од пријавениот.

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против В.Д.(20) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „напад на службено лице при вршење работи од безбедноста“.

На 31.12.2019 во Градски трговски центар Кочани полициски службеник, при преземање службени дејствија за сторен прекршок, бил прво вербално, а потоа и физички нападнат од пријавениот. 

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе