Сообраќајна контрола

19 лица возеле без возачка дозвола, 19 биле пијани, седум возила биле неисправни

За време на вчерашните сообраќајни контроли во Скопје, полицијата утврди дека 19 лица управувале моторно возило без возачка дозвола, кај 19 возачи е утврдено дека возеле под дејство на алкохол, а седум од возилата кои биле запрени, биле технички неисправни. 

Министерството за внатрешни работи соопшти дека во текот на вчерашниот ден, во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот во Скопје, биле изречени вкупно 165 мерки, најмногу за брзо возење - 38 санкции.

Покрај другите казни, изречени се и пет санкции за зборување на мобилен телефон, шест мерки за некористење на сигурносен појас, шест санкции за возач почетник.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредуваат од МВР и апелираат да се почитуваат сообраќајните прописи и правила со цел да се зголеми безбедноста на улиците и патиштата.

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе