19-годишник со возило тешко повредил 10-годишник

Вчера во 14,40 часот во Штип на улица „АСНОМ“ Б.Н. (19) од Штип управувајќи патничко моторно возило „фолксваген шаран“ удрил во 10-годишно дете од Штип, кое управувало велосипед-трицикл. 

Детето е пренесено во Клиничка болница Штип каде му се констатирани тешки телесни повреди. Извршен е увид на местото на настанот.

Со потпишувањето на Преспанскиот договор се чинеше дека се отстрани единствената пречка за македонската интеграција во ЕУ и НАТО.

повеќе

Демонизирањето на Исламот и неговото постојано поврзување со тероризмот е загрижувачка појава во светот, а и на Балканот.

повеќе

Последните искричења во меѓународниот поредок ја прават нејасна агендата за евроатлантски интеграции на регионот која претставува неопходен услов за долгорочна стабилност на Западен Балкан.

повеќе