МВР

188 казни за брзо возење, се вози и до 70 км/ч над дозволеното

На територија на државата во текот на вчерашниот ден се санкционирани 188 возачи кои се движеле со брзина поголема од дозволената.

Од нив, десет возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 91 возач ја пречекорил брзината на населено место, а 97 надвор од населено место, соопшти Министерството за внатрешни работи.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови, МВР апелира на почитување на сообраќајните правила и прописи со цел побезбеден сообраќај. 

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе