140 казни во Скопје, 41 се за брзо возење

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 140 мерки, меѓу кои за возење над дозволената брзина 41 санкција, 15 за возење без возачка дозвола и четири за технички неисправни и нерегистрирани возила.

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека се изречени и 11 санкции за користење мобилен телефон при возење, 10 прекршоци за возачите на мотоцикли, пет за некористење сигурносен појас и 40 санкции за непрописно паркирани возила.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, велат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе