14 лица од беровско добија кривична пријава, имале прослава во затворен простор

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Берово до Основно јавно обвинителство Берово поднесе кривична пријава против 14 лица кои присуствувале на прослава во затворен простор.

Кривична пријава е поднесена против Ј.К.(40), Х.М.(21), К.С.(41), Д.К.(54), Д.М.(43), С.К.(37), З.Ч.(40), Т.К.(31), П.К.(58), Б.П.(30), Б.К.(25), Н.Џ.(22), Д.Џ.(26) и Т.К.(40), сите од с.Двориште, беровско, поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“, согласно  член 206 став 1 од Кривичниот законик.

Пријавените, на 13.01.2021 околу 01.00 часот во продавница во с.Двориште организирале и учествувале на прослава во затворен простор, со што постапиле спротивно на здравствените прописите со кои се определуваат мерки за сузбивање или спречување на ширење на заразната болест ковид-19.