Сообраќајна контрола во Скопје

12 возачи ќе бидат казнети за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи информира дека во текот на вчерашниот ден, во рамки на акциските контроли во Скопје сообраќајната полиција изрече вкупно 192 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 31 санкциja, 9 за возење без возачка дозвола, 12 за управување под дејство на алкохол.

Изречени се  и десет санкции за користење мобилен телефон, 13 прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, три за нерегистрирани возила, 65 санкции за непрописно паркирање.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат, предупредуваат од МВР и апелираат да се почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Овде нема такво нешто. Има некои чинители што се занимаваат со испишување црвени линии. Не им значи ништо фактот што токму под ова гесло е овозможен најдолготрајниот мир на европскиот континент.

повеќе

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе