116 казни напиша сообраќајната полиција во Скопје

За време на сообраќајните контроли во Скопје вчера биле казнети 116 учесници во сообраќајот, од кои 15 за возење без возачка дозвола, 5 за нерегистрирани возила, исто толку казни за брзо возење, како и за минување на црвено светло. Казенети се и шест возачи кои употребувале мобилен телефон за време на возењето.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови, предупредуваат од МВР и апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе