Трагедија во Хрватска

10 загинати, 45 повредени, осуммина се во тешка состојба е епилогот од тешката сообраќајка кај Славонски Брод

Од болницита во Славонски Брод информираат дека кај нив се 45 повредени патници од тешката сообраќајна несреќа која утрово се случила на автопатот А3. Осумина од повредените се во тешка ситуација. Официјално досега се загинати 10 патници од косовскиот автобус на компанијата Дева турс кој сообраќал на релацијата Приштина – Франкфурт.

Автобусот со 60 патници утрово во 6,20 часот излетал од автопатот. Полицијата ги истражува причините за оваа тешка сообраќајна несреќа.

Хравтската полиција најпрво јави дека се работи за македонски автобус и загинати тројца патници.

За несреќата на својот твитер профил се огласи и хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ: „Со голема тага ја примив веста за излетувањето на автобусот од автопатот кај Славонски Брод во кој животот го загубија 10 лица. Во мислите сме со семејствата на жртвите и со косовските власти и народот, и на сите им изразуваме длабоко сочувство. Се надеваме дека повредените патници брзо ќе се опорават“, напиша Пленковиќ.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе