Трагедија во Хрватска

10 мртви во сообраќајната несреќа кај Славонски Брод, излетал косовски автобус

Во сообраќајната несреќа која се случила рано утрово на автопатот кај Славонски Брод, Хрватска, загинаа најмалку 10 лица. Хрватската полиција најпрво јави дека се работи за излетан македонски автобус, а според последното нивно известување станува збор за косовски автобус кој сообраќал на релацијата Приштина-Франкфурт.

По интервенцијата, медицинските екипи потврдиле дека има загинати 10 патници, а не тројца како што беше првично јавено. Десетина лица се тешко повредени и тие се пренесени во болницата во Славонски Брод.

Увидот на местото на настанот се уште трае. Сообраќајот на автопатот А3 Брегана – Липовац е во прекин.

Фото: Дневник.хр

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе