Трагедија во Хрватска

10 мртви во сообраќајната несреќа кај Славонски Брод, излетал косовски автобус

Во сообраќајната несреќа која се случила рано утрово на автопатот кај Славонски Брод, Хрватска, загинаа најмалку 10 лица. Хрватската полиција најпрво јави дека се работи за излетан македонски автобус, а според последното нивно известување станува збор за косовски автобус кој сообраќал на релацијата Приштина-Франкфурт.

По интервенцијата, медицинските екипи потврдиле дека има загинати 10 патници, а не тројца како што беше првично јавено. Десетина лица се тешко повредени и тие се пренесени во болницата во Славонски Брод.

Увидот на местото на настанот се уште трае. Сообраќајот на автопатот А3 Брегана – Липовац е во прекин.

Фото: Дневник.хр

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе