Црна хроника

Основното јавно обвинителство Струмица донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 57-годишен жител на село Вељуса поради основано сомнение дека сторил кривично дело убиство во обид, информираат од Основното јавно обвинителство Скопје.

06 Мај 2021 - 11:47

Кумановското обвинителство поведе постапка против 37-годишна жителка на Куманово, осомничена дека го сторила кривичното дело „неовлстено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори". При извршен претрес во домот на осомничената на 4 мај 2021 година, соопштија денеска од Јавно обвинителство, овластените службени лица пронашле 11,53 грама хероин и едно пакување кокаин од 0,85 грама.

06 Мај 2021 - 11:33

На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден полицијата казнила 195 возачи. Од МВР информираа дека од санкционираните 25 управувале возило без возачка дозвола, 19 се казнети за возење повеќе од дозволената брзина, шест за технички неисправни и нерегистрирани возила.

06 Мај 2021 - 10:27

Полициски службеници синоќа во 21.00 часот на ул.„Прилепска“ во Битола, го лишиле од слобода И.Л.(38) од Битола. Тој бил приведен во полициска станица и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

06 Мај 2021 - 10:25

Вчера во 23.40 часот на ул.„Македонско – косовска бригада“, полициски службеници од СВР Скопје ги лишиле од слобода С.Х.(34) и С.Н.(32), двајцата од Скопје, поради сомнение дека околу 18.30 часот, заедно со А.Ш. и уште едно лице, во дворот на Ш.М.(46) на ул.„Македонско–косовска бригада“, со огнено оружје упатиле закани кон него и неговото семејство.

05 Мај 2021 - 18:35

Кумановка пријавила во полицијата дека била измамена, платила 810 евра на скопјанец кој ѝ се понудил да ѝ обезбеди наводен паричен надоместок од државата, соопшти денеска, СВР Куманово. Четириесет и осумгодишната жена вчера го пријавила случајот во кумановската полиција.

05 Мај 2021 - 14:01

Тетовската полиција работи на случај по пријава во кој повеќе малолетници тепаат едно дете, а настанот го снимиле и го објавиле на социјалните мрежи на интернет. Станува збор за настан што се случил во Тетовското село Пршовце пред околу еден месец.

05 Мај 2021 - 13:07

Основното јавно обвинителство Велес до надлежниот суд поднесе обвинителен акт против поранешен градоначалник на Општина Чашка за продолжено кривично дело „несовесно работење во службата“. На обвинетиот му се става на товар дека како службено лице, градоначалник на општината Чашка во периодот од јануари 2016 до октомври 2017 година, во повеќе наврати, искористувајќи исти прилики и ист траен однос, очигледно несовесно постапувал во вршењето на своите овластувања, соопштија денеска од Јавно обвинителство. 

05 Мај 2021 - 13:03

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека ги сторило кривичните дела – Разбојничка кражба по член 238 став 1 и Напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста од член 383 став 2 во врска со со став 1 од Кривичниот законик.

05 Мај 2021 - 12:56

Вчера во Скопје тешко се повредени велосипедист и возач на електричен тротинет. Во одвоени несреќи во нив удриле автомобили, по што повредените се пренесени во болница.

05 Мај 2021 - 11:59

Синоќа, за време на полицискиот час, во центарот на Скопје, полицијата запрела 35 годишен маж кој со себе носел мачета. Против него ќе бидат поднесени пријави како за прекршување на забраната за движење, така и заради поседување на оружје.

05 Мај 2021 - 11:53

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на целата држава е регистрирано 401 прекршување на мерката за носење лична заштита на лице, а 41 лице не ја почитувало забраната за движење во периодот од 21 часот синоќа до 05 часот утрово, соопшти МВР.

05 Мај 2021 - 09:57

Во рамките на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, полицијата во Скопје вчера изрече 118 мерки, од кои 30 се за возење повеќе од дозволената брзина, 13 за возење без возачка дозвола, а 11 санкции за прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

05 Мај 2021 - 09:39

По повеќечасовно убедување и преземање мерки попладнево околу 18 часот полицијата го лиши од слобода Д.Г. од селото Вељуса, откако денеска во 08:15 часот во полициска станица Струмица било пријавено дека во село Вељуса тој го нападнал со остар предмет соселанецот Н.К.

04 Мај 2021 - 20:50

Вчера во 18.25 часот во СВР Тетово било пријавено дека во с.Балиндол, гостиварско, патничко возило „мeрцедес“, со гостиварски регистарски ознаки, управувано од Љ.Б.(26) од с.Балиндол, удрило во малолетен пешак од Гостивар, информираат од МВР.

04 Мај 2021 - 17:45

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе

Некогаш да градиш на три континенти, а денес да не ја градиш сопствената држава.

повеќе