Црна хроника

Вчеравечер околу  20.50 часот во Секторот за внатрешни работи Битола било пријавено дека на 15/16 јануари во периодот од 19 до 6 часот во Прилеп во зграда каде живее Х.Л. од страна на непознат сторител испишани биле графити со заканувачка содржина упатени кон него. 
17 Јануари 2018 - 13:59

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против З.М.(62) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело тешка телесна повреда.

17 Јануари 2018 - 13:57

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против З.А. (34) од село Делогожда и правното лице Јавно претпријатие „Водовод", во село Делогожда поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела даночно затајување и злоупотреба на службена положба и овластување.

17 Јануари 2018 - 13:54

Вчеравечер во 20 часот од страна на итна медицинска помош било пријавено дека во просториите на хотел кој се наоѓа позади поликлиника "Бит пазар" во Скопје, во хотелска соба е пронајдено починато машко лице.

17 Јануари 2018 - 11:40

Вчера околу 12.15 часот во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, во амбулантното одделение, настанала тепачка помеѓу затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42).

17 Јануари 2018 - 11:37

Вчера околу 8.30 часот полициски службеници од полициска станица за Граничен надзор Сопот на околу 300 метри до граничната линија во близина на Ашански пат, забележале илегален влез на група мигранти од Србија во Македонија.

17 Јануари 2018 - 11:34

Вчеравечер околу 22.20 часот В.Н.(37) од скопското село Долно Соње вработен во Агенција за обезбедување, пријавил дека околу 21.40 часот на бензинската пумпа лоцирана на бул.„Србија" вработените биле вознемирувани од машко лице кое кон нив упатувало пцовки, закани и навреди, а во рацете држело нож и сукало.

17 Јануари 2018 - 11:29

На 15/16 јануари ограбена е црквата „Св. Никола" во тетовското село Копанце.

17 Јануари 2018 - 11:23
Во врска пронајдениот леш во водите на реката Вардар вчера, 16 јануари, околу 11 часот од страна на екипа од Единицата за специјални задачи од реката Вардар изваден е машки леш, кој по наредба на јавен обвинител е предаден на Институтот за судска медицина – Скопје за вршење идентификација и...
17 Јануари 2018 - 11:21

Вчера во 19.30 часот А.Б.(53) од Тетово пријавил дека од дома се оддалечил неговиот син Е.Б.(28).

17 Јануари 2018 - 11:13

Во текот на вчерашниот ден, 16 јануари, на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди од кои една со тешки телесни повреди, три со телесни повреди и пет со материјална штета.

17 Јануари 2018 - 11:10

Ноќеска во 2.30 часот од страна на полициски службеници од Гостивар приведен бил Џ.И.(23) од гостиварското село Дебреше кој бил избеган од Казнено поправна установа Затвор -Тетово, а кој се барал со наредба од затворот Тетово.

17 Јануари 2018 - 10:58

Вчера околу 12.15 часот во Скопје на бул. „АСНОМ", се случила сообраќајна незгода во која потешко е повред жена.

17 Јануари 2018 - 10:44

Секторот за внатрешни работи Охрид поднесе кривична пријава против Х.А. (55) од Охрид поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело убиство во обид.

16 Јануари 2018 - 13:00

Полициската станица Виница поднесе кривична пријава против М.П.(48) од Виница, вработен во Јавна здравствена установа "Здравствен дом" во Виница на работно место доктор по стоматологија, поради постоење основи на сомнение дека сторил две кривични дела несовесно работење во службата и злоупотреба на службената положба и овластување.

16 Јануари 2018 - 12:57

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе

Македонија сѐ повеќе заглавува во сиромаштија чија стапка изнесува скоро 22 отсто од вкупното население, речиси една третина од децата живеат во сиромаштија.

повеќе

Дали поновите, посјајните и посложените нешта автоматски значи дека се подобри? Всушност, најчесто вистината е спротивна на тоа.

повеќе