Автомобилизам

Моделот стаут скараб од 1936 година се смета за првото миникомби во светот, а од модерните модели се разликува и по одличниот дизајн во стилот арт деко.

31 Август 2019 - 23:28

БМВ го прикажа новиот Икс6 обоен во „вантаблек“ кој треба да биде една од атракциите на претстојниот автомобилски саем во Франкфурт.

30 Август 2019 - 23:27

Ленд ровер го објави првиот официјален видео тизер од најновата генерација на својот модел дифендер пред глобалното деби на теренецот на 10 септември на годинешниот автомобилски салон во Франкфурт.

29 Август 2019 - 23:00

Воопшто не е тешко да се сфати зошто Г-класата (Геландеваген) е присутна толку долго, но најновата итерација ја направи навистина подобра во секој можен поглед без да го изгуби шармот, што е нешто со што Мерцедес навистина треба да се гордее.

27 Август 2019 - 16:07

Поминаа 60 години од претставувањето на првото мини, односно морис мини-мајнор произведено од Бритиш мотор компани (БМЦ).

26 Август 2019 - 19:14

Суперспортски карвани се влезени во ДНК на Ауди и компанијата не разочара со претставувањето на новиот РС 6 авант.

23 Август 2019 - 23:57

Фолксваген со две раце ја прифати електрификацијата и ќе направи важен чекор во иднината со лансирањето на под-брендот Ај-ди (ID). Меѓутоа, во обид што повеќе да се дистанцира од скандалот со лажирањето на издувните гасови, реши да го смени и логото.

23 Август 2019 - 13:16

Низ огласите во регионот, секој црн автомобил од американско производство или пак мерцедес порано или подоцна го добива епитетот на автомобил кој го придружувал Јосип Броз Тито. Во реалноста, повеќето од тие автомобили никогаш не служеле војска во Специјалната автомобилска чета на ЈНА, иако веројатно имале врска со големиот државен апарат на некогашната земја. Сепак, тие митски автомобили кои ги опкружуваа Титовите мерцедеси 600 сепак постојат и еден од ретките потврдени и совршени зачувани примероци е овој пред вас.

22 Август 2019 - 23:16

Со исклучително добрата понуда во овој автомобилски сегмент, најдоброто време за купување спортски автомобил е токму сега – а ѕвезди на видеото се четири од најдобрите модели кои индустријата ги нуди.

20 Август 2019 - 13:54

Еден од четирите астон мартин ДБ5 направени за снимањето на филмот со Џејмс Бонд „Голдфингер“ од 1964 година се продаде за рекордни 6.385.000 долари викендов во Монтереј.

19 Август 2019 - 20:36

Чентодиечи (110) е најновиот екстравагантен модел на Бугати, создаден како омаж на моделот ЕБ110 од деведесеттите.

19 Август 2019 - 14:22

Ланча стратос е една од најголемите икони на рели Групата Б, а со само 492 произведени „цивилни“ примероци, можноста да се поседува е исклучително мала.

17 Август 2019 - 01:19

Мини го прослави производството на своето 10-милионито возило од раѓањето на компанијата пред 60 години.

15 Август 2019 - 21:59

Директорот на Фиат автомобили Оливер Франсоа потврди дека италијанската компанија развива нов кросовер кој најверојатно ќе се произведува во Србија.

14 Август 2019 - 12:58

Одделот Малинер на Бентли повторно го создаде моделот корниш од 1939 огдина кој изворно бил изгубен во бомбардирање во Франција.

12 Август 2019 - 19:12

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе