Автомобилизам

Јапонската компанија има големи очекувања од малиот градски автомобил на струја кој дебитираше на годинешниот автомобилски саем во Франкфурт.

18 Септември 2019 - 23:54

Шкода и досега имаше модел во сегментот на фолксваген голфот – октавијата. Но поради тоа што голфот е хечбек, а октавијата има издолжен багажник, сите ја сметаат за седан, и тешко е да се види германската ДНК што се крие под ознаката.

17 Септември 2019 - 11:33

Фолксваген на автомобилскиот саем во Франкфурт покрај премиерата на исклучително важниот електричен модел ИД.3 го промовираше и новото лого на компанијата.

10 Септември 2019 - 21:17

Целосно новиот дифендер го менува класичниот модел кој престана да се произведува пред три години.

10 Септември 2019 - 19:13

По социјалните мрежи се појавија снимки од 9.000 нови мерцедеси паркирани на 2,5 километри долгата авионска писта на воениот аеродром Алхорн.

08 Септември 2019 - 16:04

Иако неофицијално веќе се знаеше дека најпродаваниот модел на Фолксваген нема да ја има својата премиера на автомобилскиот саем во Франкфурт (од 12-22 септември), обожавателите потајно се надеваа дека компанијата од Волфсбург би можела да се предомисли во последен момент.

07 Септември 2019 - 23:46

Првиот европски одговор на тесла модел С е конечно тука и се вика порше тајкан, целосно електричен спортски автомобил со четири врати со максимални 750 коњски сили и вџашувачки вртежен момент од 1.050 њутнметри.

05 Септември 2019 - 01:46

Нисан ја претстави втората генерација на својот визуелно контроверзен кросовер.

04 Септември 2019 - 14:14

Фабрички унапреден бугати широн на тест патека во Германија постигна брзина од дури 490,484 километри на час.

03 Септември 2019 - 22:11

Ферари го претстави моделот 308 ГТБ на автомобилскиот саем во Париз во 1975 година. првите модели беа погонувани од Ф106 2,9-литарскиот V8 со четири двојни вебер карбуратори. Дизајнот на 308 ГТБ е апсолутно култен, но една конкретна детективска серија го направи автомобилот вистинска ѕвезда – „Магнум“ со Том Селек.

02 Септември 2019 - 16:39

Моделот стаут скараб од 1936 година се смета за првото миникомби во светот, а од модерните модели се разликува и по одличниот дизајн во стилот арт деко.

31 Август 2019 - 23:28

БМВ го прикажа новиот Икс6 обоен во „вантаблек“ кој треба да биде една од атракциите на претстојниот автомобилски саем во Франкфурт.

30 Август 2019 - 23:27

Ленд ровер го објави првиот официјален видео тизер од најновата генерација на својот модел дифендер пред глобалното деби на теренецот на 10 септември на годинешниот автомобилски салон во Франкфурт.

29 Август 2019 - 23:00

Воопшто не е тешко да се сфати зошто Г-класата (Геландеваген) е присутна толку долго, но најновата итерација ја направи навистина подобра во секој можен поглед без да го изгуби шармот, што е нешто со што Мерцедес навистина треба да се гордее.

27 Август 2019 - 16:07

Поминаа 60 години од претставувањето на првото мини, односно морис мини-мајнор произведено од Бритиш мотор компани (БМЦ).

26 Август 2019 - 19:14

Ајде од понеделник да се посветиме сериозно на „носење на Европа" во нашата држава.

повеќе

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе