Автомобилизам

Ретро дизајнот гледа кон минатото. Електричниот погон гледа во иднината. Но автомобилските компании инсистираат дека тие не мора заемно да се исклучуваат, како Пежо со најнвиот концепт е-леџенд.

20 Септември 2018 - 20:29

Сеат го претстави својот трет и најголем кросовер, моделот тарако кој го доби името по шпанскиот град Тарагона.

19 Септември 2018 - 17:11

Ауди конечно го покажа кросоверот е-трон, првиот модел од флотата електрични возила со кои ќе нѐ почести во следните години.

18 Септември 2018 - 14:44

Киа го покажа новиот просид, кој се трансформираше од хечбек со три врати во спортски карван со пет врати, како што беше најавено со минатогодишниот концепт.

14 Септември 2018 - 07:37

За првпат Ауди има натпреварувач во класата на БМВ Х6 и мерцедес бенц ГЛЕ купе. Се вика кју8 и е прилично импозантна машина.

12 Септември 2018 - 03:13

На 9 септември 1993, Мерцедес на светот му го покажа Ц36 АМГ, првиот автомобил развиен заедно од трикраката ѕвезда и АМГ.

10 Септември 2018 - 23:24

Потребна е дупла доза храброст за да се исцеди сѐ што може овој ненормален фолксваген голф 2 да пружи – а може навистина многу.

08 Септември 2018 - 16:13

За неполни две години од неговото лансирање, новиот Ц3 веќе стигна до 400 илјади продадени примероци, вклучувајќи 160 илјади од почетокот на годината, со што ова возило е најпродаваното на Ситроен. Во Европа се бележи раст на  бројот на нарачки од 12 отсто само во првото полугодие, со што новиот Ц3 се вбројува во листата на најдобри 5 модели во својот сегмент.

07 Септември 2018 - 23:43

Ви текнува на оној момент кога сте во живот или смрт ситуација и се обидувате да избегате од многу посилен противник: Кој знаел дека решението е луксузна лимузина, во која може да се одморите среде битка... Мора да е до масажата на стапалата.

06 Септември 2018 - 01:41

Битката на електрични возила тукушто се разжести откако Мерцедес го престави нестрпливо очекуваниот кросовер и-кју-си во Шведска.

04 Септември 2018 - 21:05

Концептниот кросовер 4х4 вижн можеби е главната атракција на штандот на Лада на Московскиот автомобилски саем, но руската компанија го искористи настанот и за деби на најмоќниот претсавник на семејството веста.

04 Септември 2018 - 01:53

Доколку ви е потребна луксузна лимузина, тогаш најверојатно ќе бидете  совршено задоволни од С-класата на Мерцедес. Но, иако најголемиот мерцедес е реперот за овој сегмент со децении, тоа не значи дека е најдобрата опција.

03 Септември 2018 - 18:38

Шкода ги објави првите скици за возбудливиот нов концептен автомобил кој ќе биде прикажан на саемот во Париз годинава.

31 Август 2018 - 20:13

Руската автомобилска компанија Автоваз во Москва го прикажа концептот лада 4х4 вижн за кој се верува дека е наследник на легендарната нива.

30 Август 2018 - 20:13

Приказната за Ауди и купе-моделите со четирите прстени почнува во 1969 година со моделот ауди 100 купе С. Значката што денес ја носат автомобилите од Инголштат претходно прилично успешно ја носеа и купеа на Хорх, ДКВ, Ауто унион и НСУ, марките чиј наследник е денешно Ауди, но култната комбинација на името, значката и спортските успеси се роди пред речиси 50 години.

30 Август 2018 - 01:39

Новинарите на хрватски ТРИС се приклучија во патувачкиот новинарски карван до земјата без име.

повеќе

Лидерството на опозициската ВМРО-ДПМНЕ мора да излезе јавно, на прес конференција, заедно со сите пратеници, и да објават прекин на секакво понатамошно учество во дискусија на собраниската седница.

повеќе

Според Агенцијата за вработување, најмногу невработени има меѓу дипломираните правници, економисти, професори по одделенска настава на македонски и албански јазик и социјални работници. 

повеќе