Кој е подобриот клон?

Тојота супра против БМВ зи4 М40и (ВИДЕО)

Оставајќи ги настрана дебатите, или критиките за тоа дека тојота супра не е ништо повеќе од БМВ зи4 во поинакво пакување, јапонското спортско купе се покажа како вистинско откровение во тестовите.

Но каква е новата супра во споредба со моделот со кој ја дели платформата, БМВ зи4? Дечките од Тротл хаус решија да откријат и детално ги тестираа двата автомобили во обид да откријат кој е вистинскиот избор.

Нормално, тие решија да го одберат врвот на понудата на БМВ кога станува збор за зи4 – верзијата М40и која го има истиот 3,0-литарски турбобензинец со шест цилиндри во линија како супрата. И покрај разликата во сила (на северноамериканскиот пазар моделот на БМВ има 47 коњски сили повеќе од тој на Тојота), автомобилите се подеднакво подвижни и брзи. Супра дури го победи зи4 во спринт од 0-100 км/ч, иако со многу мала разлика.

Тојота ја има предноста пред БМВ и кога станува збор за возачкото доживување: звукот на издувот е повозбудлив и погласен, а додадената крутост на каросеријата е пожива низ свиоците. БМВ зи4 М40и е повеќе гранд турер отколку родстер. Има и подобар, посовремен интериер, кој е помалку клаустрофобичен, дури и со кренат покрив.

За жал, видеото не вклучува тестирање на двата спортски автомобили на тркачка патека туку на јавни патиша, што сепак е доволно за тестирачите да донесат едногласна одлука за тоа кој автомобил е подобар.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе