Тојота ГР јарис се произведува во многу специјална фабрика (ВИДЕО)

Тојота ГР јарис е множеби најветувачкиот спортски хечбек кој се појавил на сцената по хјундаи и30 Н, и иако нема да се продава на сите пазари, ги има вистинските состојки да го привлече вниманието на ривалите.

Toyota

Секој ГР јарис ќе биде произведен на лентата во фабриката Мотомачи на Тојота во Јапонија. Иако поголемиот дел од процесот на производство го вршат роботи, неколку специјализирани работници имаат клучна улога во осигурувањето дека секој ГР јарис ја напушта фабриката апсолутно совршен.

ГР јарис е петарда во секоја смисла. Под хаубата на жестокото автомобилче се наоѓа 1,6-литарски турбобензински трицилиндерски мотор со 257 коњски сили, додека јапонската верзија има 268КС. Во комбинација со мотор е шестбрзински рачен менувач кој ја префрла силата на сите четири тркала.

За оние кои бараат врвни перформанси достапен е и „сиркут пек“ кој додава диференцијали со ограничено пролизгување на двете оски, поспортска амортизација и 18-инчни тркала.

Тојота тврди дека ГР јарис од 0-100 км/ч стигнува за помалку од 5,5 секунди, а максималната брзина му е 230 км/ч.

Легенда под Главна слика

Toyota

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе

Турската влада има нови барања од социјалните медиуми и дигиталните платформи како што се Фејсбук (Facebook), Ватсап (Whatsapp), Инстаграм (Instagram) и Твитер (Twitter). 

повеќе

Баталете ги овие глупости со Бугарија, а Османи нека си фати патот до Брисел да земе обрасци за членство во ЕЕО и нека ги пополнат брзо.

повеќе