Специјална серија

Ситроен го распродал ами баги за само 18 минути (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Пред неколку дена Ситроен го претстави ами баги, специјална серија на своето електрично возило кое влече корени од интересниот ами баги концепт. Новиот модел стана инстант хит, па целата серија од 50 возила, резервирани за Франција, биле продадени за само 17 минути и 28 секунди.

 

Купувачите на ами баги преку интернет сајтот на Ситроен на 21 јуни ги испратиле своите нарачки. Според француската компанија, речиси 1.800 луѓе покажале интерес за специјалната серија, но само 50 добиле шанса да ја купат. Вообичаено е да се слушаат вакви приказни за ултраскапи ограничени серии на суперавтомобили, но интересно е што кросовер верзија на мал електричен автомобил е волку популарен.

Разликите меѓу ами баги и обичното ами се платнен покрив кој може да се смота наназад, и метални цевки наместо вистински врати, кои го засилуваат доживувањето на слободен простор.

Други специјални карактеристики на ами баги се оригиналната боја, пластични додатоци на браниците и околу тркалата, како и бандажите во златна боја. Автомобилот го има истиот електромотор со 8 коњски сили како оригиналот, со мала литиум-јонска батерија од 5,5 киловат часови која дава радиус на движење од 70 километри.

Ситроен ами се продава во девет држави, а до април 2022 во Европа се продадени 21.000 примероци.

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе