Редизајн на популарниот модел

Ситроен го поднови Ц3 (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Ситроен ги објави првите фотографии и технички детали од рестилизираниот модел Ц3.

 

По неколку успешни години на пазарот, дојде време за „фејслиф“ на ситроен Ц3.

Француската компанија го рестилизираше предниот дел на возилото, кој сега има нови ЛЕД фарови, но и поинаков браник и решетка, чија лајсна е поврзана со ЛЕД светлата.

Променет е и дизајнот на страничните заштитни лајсни на вратите (ербампс), додека разликите на задниот дел на возилото се речиси незабележливи.

Со редизајнот се проширени и можностите за персонализација на автомобилот од 36 на дури 97 комбинации, а најинтересно дизајнерско решение е покривот, кој е достапен во 4 бои, со уште 3 графички опции на централниот дел.

И внатрешноста претрпе одредени промени, со воведување поквалитетни материјали кои се помеки на допир, велат од Ситроен.

Унапредени се и седиштата, по примерот на оние во Ц4 кактус и Ц5 еркрос, па возењето сега е поудобно.

Под хаубата се наоѓа трицилиндерскиот 1,2-литарски пјуртек бензинец со 82 и 110 коњски сили, како и четирицилиндерскиот 1,5-литарски блуХДи со 100 коњски сили.

Покрај рачниот менувач купувачите може да одберат и шестбрзински автоматски во сите модели, освен во основниот бензинец.

Овозможувањето континуитет на стопанството треба да биде на прво место во агендата на Владата, бидејќи закрепнувањето на економијата ќе дојде токму од приватниот сектор.

повеќе

Светот првично се соочи со кризата предизвикана од коронавирусот на некоординиран начин, при што огромен број држави едноставно ги игнорираа предупредувањата и настапуваа самостојно.

повеќе

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе