Шкода со вижн РС концептот најави порапиден иден рапид (ВИДЕО)

Шкода ги објави првите скици за возбудливиот нов концептен автомобил кој ќе биде прикажан на саемот во Париз годинава.

 

Концептот е наречен вижн РС и има двојна цел – да го најави идниот сериски модел и да ги прикаже дизајнерските детали кои ќе ги карактеризираат идните спортски модели на марката со ознаката РС.

Пд чешката компанија не кажаа точно кој сериски модел го најавува концептот, но нафрлија неколку назнаки во таа насока.

Како прво, моделот е идентификуван како компакт, што може да значи или рапид или октавија, според поставеноста на моменталната понуда на Шкода. Потоа, очигледно има хечбек форма, што очигледно превагнува кон рапидот. А и надворешните димензии се многу поблиски до тие на рапид – 4.356 сантиметри должина, 1.810 сантиметри ширина и 1.431 сантиметар висина со меѓуоскино растојание од 2.650 сантиметри.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе