Каруау

Шкода скала - најмногу автомобил што може да го добиете за своите пари? (ВИДЕО)

Со неодамнешното претставување на сосема новата октавија, сосема разбирливо е ако сте го заборавиле помалиот член на семејството на Шкода, скалата.

Таа се нуди на европскиот пазар веќе една година, но Каруау дури сега стигнале да направат детална ревизија на скалата. Нивната процена? Сосема е можно да е „автомобилот со најголема вредност во смисла платено-добиено во светот“. Многу храбра изјава, па еве како дошле до тој заклучок.

За почеток, скалата почнува од само 17.000 фунти во Британија, помалку од сите главни ривали меѓу кои се фолксваген голф, форд фокус, пежо 308 и уште цела низа компактни хечбеци. Исто така е поприлично поевтина и од октавијата, која почнува од 22.390 фунти во Британија. За основната цена не треба да се очекува премногу, па се добива основниот 1,0-литарски трицилиндерски бензинец со 95 коњски сили.

Меѓутоа, автомобилот на тестот го има 1,0-литарскиот турбобензинец со 115 коњски сили, кој има солидно забрзување од 0-100 км/ч од околу 10 секунди. Во комбинација со шестбрзинскиот рачен или опозицискиот седумбрзински автоматски ДСГ менувач, потрошувачката официјално изнесува 5,5 литри на 100 километри. На тестот шкодата трошела просечни 6,8 литри на 100 км, што сепак не е лошо.

Компактната скала е лесна за возење и речиси подеднакво комфорна како осмата генерација на голфот, што е голем комплимент. Не е спортска во ниту една смисла, но и возачката возбуда не бил еден од приоритетите на Шкода при развивањето на скалата.

Да се разбереме, си ја работи работата и е исклучително практична, со многу простор за патниците и голем багажник од 467 литри (новиот голф има само 380). Сѐ уште не сте убедени дека скалата нуди голема вредност за вложените пари? Нека ве увери видеото.

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе