Концепт вижн ин

Шкода никако да се измори од кросоверите (ФОТО)

Чешката компанија објави дизајнерски скици на концептот вижн ин кој ќе има премиера на саемот на автомобили во Њу Делхи на почетокот на февруари.

Станува збор за концептно возило кое најавува сериски компактен кросовер за индискиот пазар. Сериската верзија ќе вози на ем-кју-би А0 механичката платформа на Фолксваген групацијата, а во продажните салони ќе се појави до крајот на годината.

Шкода не објави многу детали за возилото, освен дека ќе биде долго 4,26 метри, што значи дека автомобилот ќе биде подолг од европскиот карок а пократок од камикот.

Надворешноста на концептот вижн ин го има карактеристичниот дизајн на Шкода типичен за новата генерација автомобили на чешката марка. Предните светла се поставени високо и се составени од два дела.

На предниот дел доминира големата маска и отворите за воздух кои на возилото треба да му дадат поагресивен изглед.

Како кај повеќето концептни возила, дел од дизајнерските решенија ќе бидат отфрлени од практични причини, а тоа сигурно ќе им се случи на кваките кои се вовлекуваат во вратите.

Внатрешноста е дизајнирана минималистички, речиси без копчиња, но со голем централно поставен екран на врвот на централната конзола. Дигитална е и иснтрумент таблата, а специфичен дизајн имаат страничните вентилациски отвори.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе