Шкода најави како ќе изгледа новиот европски кросовер камик (ФОТО+ВИДЕО)

Откако минатата недела го откри името на нивниот нов урбан кросовер, камик, Шкода сега објави официјални цртежи од надворешниот изглед.

 

Предниот дел е карактеристичен за марката, со хоризонтално поделени предни светла. Горните служат како светла за дневно возење, а меѓу нив се наоѓа маската типична за сите кросовери на Шкода.

Профилот има „спортски“ изглед со малку поспуштен покрив, додека на задниот дел може да се види натписот „SKODA“ на петтата врата меѓу задните светла во обликот на буквата „С“.

Базиран на платформата ем-кју-би А0 на Фолксваген групата, камик е всушност чешкиот роднина на сеат арона и фолксваген Т-крос. Тој ќе ги дели моторите со овие два кросовери, и, исто како нив, најверојатно ќе има само погон на предните тркала.

Продажбата на европските пазари ќе почне набрзо по официјалното претставување. Шкода го одбра годинешниот автомобилски саем во Женева, кој почнува на 5 март, за премиерата на камик, а во меѓувреме можеме да очекуваме дополнителни информации за новиот модел.

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе

Без оглед на политичката заднина на случајот за изнудување, владата во Скопје мора да се фокусира на темелна истрага наместо на ограничување на штетата.

повеќе